عینک آفتابی

امتیاز دهید:
2 کاربر امتیاز داده اند | امتیاز: 5 از 5 عینک آفتابی
قاصدک 24

عینک های آفتابی در انواع و اقسام مختلفی در بازار به چشم می خورند. برخی از این عینک ها شیشه های تیره و برخی دیگر عدسی رنگی دارند. همین تنوع بالا نیز موجب می شود تا خریداران بیشتر از اینکه به کارایی عینک ها توجه کنند به فکر ظاهر و زیبایی آنها باشند. به همین خاطر در مواقعی، مهمترین هدف از خرید و استفاده از عینک های آفتابی که همان محافظت از چشم ها است به فراموشی سپرده می شود.

این در حالی است که به توصیه چشم پزشکان استفاده از عینک های آفتابی به جهت کاهش جذب اشعه های مضر خورشید ضروری است. از این رو عینک افتابی باید به گونه ای طراحی شده باشد که ویژگی حفاظتی آن در موقعیت های جغرافیایی گوناگون حفظ شود. بر این اساس شاید عینکی که استفاده از آن در ارتفاعات مفید است در ساحل کارایی لازم را نداشته باشد. به همین جهت نیز تصمیم گرفته ایم تا در این مطلب به معرفی بهترین عینک های آفتابی برای سفر شما بپردازیم؛ با قاصدک 24 همراه باشید.

انواع عینک آفتابی


اگر بخواهیم عینک های آفتابی را از نظر نوع عدسی، تقسیم بندی کنیم باید بگوییم که عینک ها معمولاً یا دارای عدسی های پلاستیکی هستند و یا در آنها از عدسی های شیشه ای استفاده شده است. البته برخی از عدسی ها نیز وجود دارند که یک لایه نازک از مواد فلزی سطح بیرونی آنها را پوشانده است. به همین خاطر نیز این نوع از عینک ها به عینک های آینه ای نیز معروفند.

عینک های آفتابی از نظر رنگ و کارایی نیز در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرند. به طور مثال عینک های هایلایت دار، عینک های فتوکرومیک یا عینک های پلاریزه انواعی از عینک های آفتابی هستند که در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

عینک آفتابی مناسب ارتفاعات


در ارتفاعات و کوهستان ها معمولاً نور خورشید به صورت مستقیم بر ما میتابد. از این رو بهتر است در چنین موقعیتی عینکی را استفاده کنیم که از چشم های ما به خوبی محافظت نماید. در چنین شرایطی به طور معمول استفاده از عینک های تیره که عدسی آنها رنگ بیشتری دارد، موجب می شود تا نور کمتری به چشم ما برسد. همچنین عینک های UV 400 به جهت اینکه از چشم ها در برابر اشعه ماورابنفش محافظت می کنند، انتخاب های بهتری هستند. عینک هایی که قاب بزرگتری دارند نیز معمولاً در کوهستان ها بیشتر به کار می آیند. چرا که بزرگی قاب آنها می تواند از ورود گرد و خاک به چشم ها جلوگیری کرده و محافظ خوبی برای آنها به هنگام وزش بادهای شدید باشد.

عینک آفتابی مناسب سفرهای کویری


در سفرهای کویری بهتر است از عینک های پلاریزه استفاده کنید. این عینک ها تندی نور خورشید انعکاس یافته از سطح شن ها، سنگ فرش خیابان ها و حتی آب را کاهش می دهند و اگر از نوع UV 400 باشند به خوبی از چشمان شما محافظت می کنند. به همین خاطر است که عینک های پلاریزه علاوه بر کویرنوردی، بهترین انتخاب برای رانندگی و ماهیگیری نیز هستند. البته در کویرها برای اینکه بهترین محافظت را از چشمان خود داشته باشید بهتر است از عینک هایی استفاده کنید که کمی به پهلوها انحنا دارند. این مدل از عینک ها به خوبی کناره های چشم را نیز می پوشانند و به هنگام طوفان، از ورود شن به چشمان شما جلوگیری می کنند.

عینک آفتابی مناسب مناطق پر برف


برخی از عینک های آفتابی به عینک های خلبانی معروف هستند. این عینک ها مانع از ورود نور آبی به چشم می شوند و عدسی آنها ته رنگ کهربایی دارد از این رو محیط پیرامون را با تم رنگی زرد و نارنجی نشان می دهند. این نوع از عینک ها موجب می شود که استفاده کننده آنها در شرایط برفی یا غبار، دید واضح تری داشته باشد و فواصل دورتر را بهتر ببیند. از این رو این نوع عینک بهترین انتخاب برای استفاده در سفر به مناطق پر برف است.

بر این اساس بهتر است نوع عینک آفتابی خود را با توجه به مقصد سفرتان انتخاب نمایید و ویژگی ها و موقعیت جغرافیایی مقصد را در نظر بگیرید. با این کار می توانید ضمن لذت بردن از سفر، از چشمان خود نیز به خوبی محافظت کنید و مسافرتتان را با سلامتی کامل به پایان برسانید.